- اجرای سیاست‌ها، خطوط‌مشی، مقررات، ضوابط و آئین‌نامه‌های عمومی و خاص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محدوده استان.

- تقویت روح تحقیق، تتبع و ابتکار در زمینه‌های فرهنگی و هنر اسلامی و ایرانی از طریق تشویق و حمایت از نویسندگان، شعراء، ادبا و هنرمندان استان و معرفی و بزرگداشت شخصیت‌های فرهنگی استان با هماهنگی معاونت مربوطه.

- برنامه‌ریزی فرهنگی و تبلیغی در جهت همکاری بیشتر مردم استان با دولت و بررسی پیرامون اثرات برنامه‌ها و فعالیت‌های دولت در افکار عمومی و انعکاس آن به معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی.

- انجام امور لازم برای حمایت، هدایت و نظارت بر کار مطبوعات محلی.

- توزیع و نشر آگهی‌های دولتی در روزنامه‌ها و مطبوعات محلی.

- حمایت از ایجاد توسعه، بهره‌برداری و تجهیز تأسیسات فرهنگی، هنری و سینمایی غیردولتی و تلاش برای فراهم آوردن امکانات و تسهیلات لازم برای آنها.

- مشارکت و اقدام در ایجاد، توسعه، بهره‌برداری و تجهیز تأسیسات فرهنگی، سینمایی و کتابخانه‌های عمومی استان.

- تحقیق و پژوهش و شناخت عناصر و زمینه‌های هنری و فرهنگ بومی و محلی و ارسال نتایج آن برای سطوح تحقیقاتی و مطالعاتی وزارت متبوع.

- نظارت بر کار آموزشگاه‌های آزاد هنری، فرهنگی و سینمایی استان و نیز هنرستان‌های هنری و سینمایی و صدور مجوز ایجاد، توسعه و انحلال آنها در چارچوب خطوط‌مشی و آئین‌نامه‌های مربوطه و با هماهنگی معاونت ذیربط.

- نظارت بر کار مراکز، کانون‌ها، انجمن‌ها و مؤسسات هنری، فرهنگی و تبلیغی و سینمایی استان از طریق صدور مجوز ایجاد، توسعه و انحلال آنها با تأیید معاونت ذیربط و براساس اختیارات تفویض شده.

- نظارت برکار واحدهای صنفی و فعالیت مراکز هنری، فرهنگی، سینمایی، مطبوعاتی و تبلیغی و چاپ و انتشارات استان در حدود آئین‌نامه‌ها و مقررات.

- برگزاری جشنواره‌ها، مجامع، نمایشگاه‌ها و سایر فعالیت‌های نظیر فرهنگی و هنری و سینمایی در استان و اعطای جوایز و اجرای طرح‌های تشویقی و حمایتی با هماهنگی معاونت مربوطه.

- ایجاد امکانات و فراهم آوردن تسهیلات حمایتی برای تشویق و رشد روحیه کار و فعالیت هنرمندان سراسر استان به‌ویژه نقاط محروم.

- نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تبلیغاتی اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی در محدوده استان.

- نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تبلیغاتی اقلیت‌های مذهبی اسلامی استان.

- تنظیم بودجه و اجرای کلیه طرح‌های عمرانی مربوطه.

- اقدام به نمونه‌سازی هنری، سینمایی و فرهنگی در حد محدود و ضروری با تأکید به نیروهای مستعد و بالقوه استان.

- نظارت و ارزشیابی کمی و فنی مراکز نمایش «سینما، تئاتر، نمایشگاه‌ها و...» در چارچوب سیاست‌ها و مقررات مربوطه.

- ایجاد ارتباط مستقیم و لازم با معاونت‌های مربوطه در حوزه وزارتخانه جهت تسریع در امور و تصمیم‌گیری‌ها و انجام سفارشات خاص حوزه‌های معاونت.

- هماهنگی با معاونت‌های وزارتخانه در جهت انتصاب افراد واجدالشرایط در امور ذیربط.

- انجام سایر اموری که از طریق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا طبق مصوبه وزارتخانه برعهده ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان واگذار می شود.

 

 

 

وظایف‌ و اختیارات‌ واحدهای‌ استانی‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ براساس‌ مصوبه‌ شورایعالی‌ اداری‌

 

1- اجرای‌ برنامه‌ها و دستورالعمل‌های‌ صادره‌ در خصوص‌ سیاست‌های‌ رسمی‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ در زمینه‌ فرهنگ‌ عمومی.

2- ایجاد بسترها و امکانات‌ لازم‌ برای‌ مبادلات‌ و صدور محصولات‌ هنری‌، سینمایی‌، کتب‌، نشریات‌ و چندرسانه‌ای‌ها به‌ خارج‌ از کشور به‌ منظور شناساندن‌ مبانی‌، مظاهر و اهداف‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و قابلیت‌ها، محصولات‌ و آثار فرهنگی‌ و هنری‌ ایرانی‌ و اسلامی.

3- تحقیق‌، مطالعه،‌ بررسی‌ و جمع‌آوری‌ اطلاعات‌ مورد نیاز در زمینه‌ تبلیغات‌ رسانه‌های‌ جهانی‌ در خصوص‌ مسائل‌ استان‌ و منطقه‌ و کشف‌ روش‌های‌ مورد عمل‌ آنها و اتخاذ شیوه‌ها و برنامه‌های‌ مناسب‌ به‌ منظور مقابله‌ با آن‌.

4- برنامه‌ریزی‌ و اجرای‌ برنامه‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و تبلیغاتی‌ برای‌ انعکاس‌ مناسب‌ فعالیت‌ها و برنامه‌ها و اقدامات‌ دولتی‌ و دستگاه‌های‌ اجرایی‌، نهادهای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و عمومی‌ استان‌ و ترویج‌ و تبلیغ‌ همکاری‌ دولت‌ و مردم‌ و بررسی‌ و نظرسنجی‌ پیرامون‌ اثرات‌ برنامه‌ها و فعالیت‌های‌ دستگاه‌های‌ اجرایی‌ استان‌ در افکار عمومی‌.

5- حمایت‌، نظارت‌ و اجرای‌ قوانین‌ و ضوابط‌ مربوط‌ به‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ اعم‌ از مطبوعات‌ و نشریات‌، نشر کتاب‌، چاپخانه‌ها و مؤسسات‌ وابسته‌، موسسات‌ تبلیغاتی‌، آگهی‌ها و کارهای‌ چاپی‌ و تبلیغاتی‌، فیلم‌سازی‌، سینما، ویدئو، موسیقی‌ و سرود، هنرهای‌ تجسمی‌، هنرهای‌ نمایشی‌، مسابقات‌ فرهنگی‌، روابط‌ فرهنگی‌، تبلیغات‌ فرهنگی‌، اطلاع‌‌رسانی‌ فرهنگی‌، صنوف‌ فرهنگی‌ و هنری‌، مؤسسات‌ و انجمن‌ها و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ و نیز نظارت‌ بر فعالیت‌ اشخاص‌ حقیقی‌ و حقوقی‌ فعال‌ در زمینه‌های‌ یاد شده‌ براساس‌ قوانین‌ و مقررات‌ و دستورالعمل‌های‌ مربوطه.

6- صدور مجوز و پروانه‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌، ویدئویی‌، مطبوعاتی‌، خبری‌، تبلیغاتی‌، اطلاع‌رسانی‌، آموزش‌ و پژوهش‌ فرهنگی‌ و هنری‌، صنوف‌ فرهنگی‌ و هنری‌، انجمن‌ها، مؤسسات‌، کانون‌ها و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ برطبق‌ ضوابط‌ و دستورالعمل‌های‌ صادره‌.

7- تشویق‌ و حمایت‌ از نویسندگان‌، شعرا، ادبا، هنرمندان‌، سینماگران‌ و روزنامه‌نگاران‌ براساس‌ سیاست‌ها و ضوابط‌ مصوب‌ به‌ منظور تقویت‌ روحیه‌ تحقیق‌ و تتبع‌ و آفرینش‌های‌ فرهنگی‌ و هنری.

8- انجام‌ اقدامات‌ لازم‌ و اجرای‌ برنامه‌هایی‌ به‌ منظور پرورش‌ استعدادها و ذوق‌ فرهنگی‌ و هنری‌ افراد.

9- تصویب‌ و ابلاغ‌ ضوابط‌ اعطای‌ جوائز در زمینه‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ استانی‌ و شهرستانی‌ در چارچوب‌ مقررات‌ و ضوابط‌ مصوب.

10- توسعه‌، ایجاد، احداث‌ و تکمیل‌ و تجهیز کتابخانه‌های‌ عمومی‌ و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ و سینمایی‌ و اداره‌ آنها براساس‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌ و نیز توسعه‌ و تقویت‌ انجمن‌ها و مؤسسات‌ غیردولتی‌ به‌ منظور اداره‌ و بهره‌برداری‌ مراکز یاد شده‌ و گسترش‌ تولید و عرضه‌ و آموزش‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ در مراکز یاد شده.

11- صدور مجوز فعالیت‌ برای‌ خبرنگاران‌ داخلی‌ و ابطال‌ آن‌ براساس‌ ضوابط‌ ابلاغی.

12- صدور اجازه‌ تأسیس‌، توسعه‌ و انحلال‌ مراکز، مؤسسات‌، مجامع‌ و صنوف‌ فرهنگی‌، مطبوعاتی‌، خبری‌، هنری‌، سینمایی‌، سمعی‌ و بصری‌، انتشاراتی‌، تبلیغاتی‌، ناشران‌ و کتابفروشان‌، مراکز فروش‌ نشریات‌ و محصولات‌ فرهنگی‌ و هنری‌، کانون‌های‌ تبلیغاتی‌، چاپخانه‌ها و مؤسسات‌ تکثیر و واحدهای‌ وابسته‌ به‌ صنعت‌ چاپ‌، مؤسسات‌ آزاد آموزش‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌ و مطبوعاتی‌ و اطلاع‌رسانی‌ و حمایت‌، هدایت‌ و نظارت‌ بر آنها طبق‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده‌.

13- نظارت‌ بر فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و تبلیغاتی‌ اقلیت‌های‌ دینی‌ و مذهبی‌ شناخته‌ شده‌ در قانون‌ اساسی‌ بر طبق‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده.

14- صدور اجازه‌ ورود و خروج‌ آثار سمعی‌ و بصری‌، آثار هنری‌، مطبوعاتی‌ و انتشاراتی‌ و کلیه‌ موارد تبلیغی‌ و فرهنگی‌ برای‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده.

15- برگزاری‌ و تشکیل‌ جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، مراسم‌، مجامع‌ و مسابقات‌ فرهنگی‌ و هنری‌ در داخل‌ و خارج‌ از کشور.

16- نظارت‌ بر فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و تبلیغاتی‌ خارجیان‌ مقیم‌ ایران‌ بر طبق‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده.

17- تحقیق‌ و مطالعه‌ درباره‌ اثرات‌ وسایل‌ ارتباط‌ جمعی‌ و سنجش‌ میزان‌ تأثیر برنامه‌ها و فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌ و انتشار و عرضه‌ محصولات‌ و آثار فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌ و مطبوعاتی‌ و خبری‌ در افکار عمومی‌ استان.

18- انجام‌ مطالعات‌ و تحقیقات‌ پیرامون‌ مسائل‌ و موضوعات‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌، مطبوعاتی‌ و رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی‌ و سایر زمینه‌ها و موضوعات‌ فرهنگی‌ و هنری‌ و استفاده‌ از نتایج‌ حاصله‌ در برنامه‌ریزی‌ استان‌ و بهبود کیفی‌ و کمی‌ امور محوله.

19- انجام‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و تبلیغاتی‌ در جهت‌ همکاری‌ بیشتر مردم‌ با دستگاه‌ها و نهادهای‌ دولتی‌ و بررسی‌ پیرامون‌ اثرات‌ برنامه‌ها و فعالیت‌های‌ دستگاه‌های‌ دولتی‌ در افکار عمومی‌ استانی‌ و ارائه‌ آن‌ به‌ شورای‌ برنامه‌ریزی‌ استان‌ و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌.

20- ایجاد و اداره‌ مؤسسات‌ و مراکز آموزشی‌ در زمینه‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌، سینمایی‌، مطبوعاتی‌، خبری‌، میراث‌ فرهنگی‌، گردشگری‌ و زیارتی‌، اوقاف‌ و امور خیریه‌ و اجرای‌ برنامه‌های‌ آموزشی‌ یاد شده‌ در سطوح‌ مختلف‌ براساس‌ ضوابط‌ تعیین‌ شده.

21- انجام‌ اقدامات‌ لازم‌ به‌ منظور ثبت‌ آثار مندرج‌ در قانون‌ حمایت‌ از حقوق‌ مؤلفان‌، مصنفان‌ و هنرمندان‌ و پژوهشگران‌ و قانون‌ حمایت‌ از پدیدآوردندگان‌ نرم‌افزارهای‌ چندرسانه‌ای‌ براساس‌ دستورالعمل‌های‌ ابلاغی.

22- اخذ نسخه‌ کتب‌ و مطبوعات‌ از ناشران‌ به‌ تعداد تعیین‌ شده‌ و توزیع‌ آن‌ بین‌ موسسات‌ اعلام‌ شده‌ موضوع‌ مصوبه‌ مورخ‌ ١٤/09/١٣٦٨ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی.

23- اجرای‌ ضوابط‌ مربوط‌ به‌ نشریات‌ و بولتن‌های‌ داخلی‌ ضروری‌ و بروشورهای‌ دستگاه‌ها و موسسات‌ و شرکت‌های‌ دولتی‌ و نهادهای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ استان‌ و نظارت‌ بر رعایت‌ ضوابط‌ انتشار آنها.

24- انجام‌ فعالیت‌ها و اقدامات‌ لازم‌ به‌ منظور گسترش‌ زمینه‌ مشارکت‌ مردم‌ در فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ و اجرای‌ سیاست‌ها و ضوابط‌ ابلاغی‌ در این‌ خصوص‌ و نیز تقویت‌ و گسترش‌ تشکل‌ها، موسسات‌، مراکز، انجمن‌ها و کانون‌های‌ غیردولتی‌ و اجرای‌ راه‌های‌ تشویق‌ سرمایه‌گذاری‌ بخش‌ غیردولتی‌ در فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری.

25- انجام‌ پژوهش‌ها و اقدامات‌ لازم‌ برای‌ توسعه‌ اطلاع‌‌رسانی‌ و جمع‌آوری‌ و انتشار آمارهای‌ فرهنگی.

26- اجرای‌ دستورالعمل‌ها و ضوابط‌ مربوط‌ به‌ ممنوعیت‌ به‌کارگیری‌ اسامی‌، عناوین‌ و اصلاحات‌ بیگانه‌ و بررسی‌ و شناسایی‌ و انجام‌ پیگیری‌های‌ لازم‌ به‌ منظور جلوگیری‌ از تخلفات‌ و برخورد با متخلفان.

27- کمک‌ به‌ تشکیل‌ و تقویت‌ و حمایت‌ از کانون‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ مساجد، و نیز مساعد برای‌ آماده‌سازی‌ و تجهیز کتابخانه‌، سالن‌ نمایش‌، مرکز آموزش‌ فرهنگی‌ و هنری‌، کتابفروشی‌، نشر کتاب‌ و مطبوعات‌، محل‌ عرضه‌ محصولات‌ فرهنگی‌ و هنری‌، نگارخانه‌ و مرکز بازی‌های‌ رایانه‌ای‌ و تشکل‌ها و انجمن‌های‌ مردمی‌ در کنار مساجد و پشتیبانی‌ و حمایت‌ از فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و هنری‌ کانون‌ها و مراکز یاد شده.

28- انجام‌ امور دبیرخانه‌ای‌ شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ استان‌ و برگزار مستمر جلسات‌ شورا به‌ منظور بررسی‌ وضع‌ فرهنگ‌ عمومی‌ استان‌ و بررسی‌ طرح‌ها و گزارش‌ها و اطلاعات‌ ارائه‌ شده‌ به‌ شورا و ایجاد هماهنگی‌ و دستگاه‌ها و نهادها و مراکز فرهنگی‌ و هنری‌ استان‌ در راستای‌ اجرای‌ سیاست‌ فرهنگی‌ کشور و هدایت‌ فرهنگ‌ عمومی.

29- بررسی‌ پیشنهادات‌، انتخاب‌ و نظارت‌ بر ساخت‌ و نصب‌ مجسمه‌ و یادمان‌ در اماکن‌ عمومی‌ استان‌ و تشکیل‌ مستمر جلسات‌ شورای‌ ذیربط‌ و ابلاغ‌ و پیگیری‌ مصوبات‌ آن.

30- بررسی‌ و نظارت‌ بر علائم‌، نشانه‌ها و تصاویر روی‌ البسه‌ و لوازم‌ التحریر و کالاهای‌ مشابه‌ و تشویق‌ و حمایت‌ از استفاده‌ از نقوش‌ ملهم‌ از هنر اسلامی‌ و ایرانی‌ و ثبت‌ و حمایت‌ از حقوق‌ پدیدآورندگان‌ آثار یاد شده‌ و تشکیل‌ جلسات‌ شورای‌ ذیربط‌ در استان‌ و ابلاغ‌ پیگیری‌ مصوبات‌ آن.

31- انجام‌ اقدامات‌ لازم‌ به‌ منظور توسعه‌ و گسترش‌ بهره‌برداری‌ از فناوری‌ اطلاعات‌ و ارتباطات‌ و نظام‌های‌ اطلاع‌رسانی‌ در حوزه‌ فرهنگ‌ و هنر و نظارت‌ بر فعالیت‌های‌ اطلاع‌رسانی‌ براساس‌ ضوابط‌ و دستورالعمل‌های‌ ابلاغی.

32- برنامه‌ریزی‌، سازماندهی‌ و انجام‌ فعالیت‌های‌ قرآنی‌ در سطح‌ استان‌ و انجام‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌، تبلیغی‌، ترویجی‌، و پژوهشی‌ به‌ منظور توسعه‌ فرهنگ‌ قرآنی‌ و حمایت‌ و تقویت‌ انجمن‌ها، کانون‌ها، مؤسسات‌، نویسندگان‌ و هنرمندان‌ و نهادهای‌ غیردولتی‌ قرآنی‌ در سطح‌ استان.