• وظایف و سیاست ها

 

 

 

 

راهبردهای محتوایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

 

1. تعمیق و نشر ارزش­های انقلاب اسلامی برپایه مکتب فکری و سیاسی امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی.

2. ترویج و اقامه احکام الهی، نشر و تقویت اخلاق اسلامی و فضائل انسانی برپایه دین‌­مداری و فرهنگ دینی.

3. نقد مکاتب الحادی و انحرافی در عرصه­های فرهنگی، هنری، اجتماعی و مبارزه جدی با خرافات و موهومات.

4. تبیین و تقویت فرهنگ مهدویت و نهضت انتظار و ترویج روح بیداری اسلامی.

5. تبیین و تأکید بر مولفه­های هویت ایرانی – اسلامی برپایه میراث تاریخ تمدنی، مشاهیر و مفاخر ایرانی و اسلامی.

6. تقویت روحیه عزت، افتخار، خودباوری ملی، امیدواری و نشاط فردی و اجتماعی.

7. تولی و تبری، تعمیق روحیه دشمن­‌شناسی، ترویج فرهنگ ظلمستیزی و استکبارستیزی.

8. تبیین و ارائه الگوهای مطلوب حیات طیبه فردی – اجتماعی برپایه معارف و آموزه­های قرآن، پیامبر‌اعظم و اهل‌بیت (سلام ­ا... علیهم).

9. توجه و تأکید بر نقش بنیان خانواده و خانواده­محوری در حیات فرهنگی جامعه و ممانعت از گسست نسل­ها.

10. ترویج روحیه سلحشوری، فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت­طلبی و ذلت­ناپذیری.

11. مبارزه با فساد و تبعیض و اصلاح فرهنگ نظام مدیریتی برپایه عدالت­خواهی و اهتمام به امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر

12. افزایش و ارتقاء آگاهی­های عمومی و فرهنگ‌عمومی براساس تمدن فرهنگ ایرانی – اسلامی و اهتمام جدی به زبان فارسی.

13. بازشناسی و بازتولید میراث، سنن و آداب و رسوم ایرانی در مناطق مختلف کشور ایران اسلامی.

14. ترویج و اشاعه روحیه کار و خلاقیت در راستای فرهنگ مطلوب تلاش و برپایی.

 

----------------------------------------------------------------------

 

اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

الف–اهداف   

1- رشد فضائل اخلاقی براساس ایمان و تقوا.

2- استقلال فرهنگی و مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب.

3- اعتلای آگاهی‌های عمومی در زمینه‌های مختلف و شکوفایی استعدادها و روحیه تحقق و تتبع و ابتکار و رواج فرهنگ و هنر اسلامی.

4- آگاهی جهانیان نسبت به مبانی و اهداف انقلاب اسلامی.

5- گسترش مناسبات فرهنگی با ملل و اقوام مختلف بهخصوص مسلمانان و مستضعفان جهان.

6- فراهم آمدن زمینه‌های وحدت میان مسلمین.

 

ب–وظایف اساسی

 1- شناساندن مبانی، مظاهر، اهداف انقلاب اسلامی به جهانیان، با بهره‌گیری از وسایل و امکانات هنری و سمعی و بصری، کتب و نشریات و برگزاری گردهمایی فرهنگی و سایر اقدمات لازم در داخل و خارج کشور با همکاری وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌های ذیربط.

تبصره 1- فعالیت‌های خارج از کشور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  بایستی هم‌آهنگ با وزارت امور خارجه، طبق شرح وظیفه مصوب وزارت مزبور صورت پذیرد.

تبصره 2- دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی دولت و همچنین دستگاه‌هایی که از امکانات و کمک دولت استفاده می‌کنند به شرط هماهنگی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  می‌توانند در خارج از کشور به فعالیت بپردازند. 

2- مطالعه و تحقیق در زمینه تبلیغات رسانه‌های جهانی و کشف روش‌های مورد عمل آنها و اتخاذ شیوه‌های مناسب مقابله با آن در صورت لزوم. 

3- گردآوری و طبقه بندی کلیه مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی از قبیل: فیلم، کتاب، تصویر و سایر انتشارات مربوط به جمهوری اسلامی ایران و نشر موارد لازم. 

4- تمرکز و بررسی اخبار و اطلاعات مربوط به پیشرفت برنامه­ها و فعالیت­های دستگاه­های دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی به منظور انتشار آنها.

5- اجرای قوانین مربوط به مطبوعات و نشریات و تعیین ضوابط و مقررات مربوطه و تمرکز، توزیع و نشر انواع آگهی­های دولتی و اجرای آن در داخل و خارج از کشور. 

6- انعقاد قرارداد در زمینه مبادلات فرهنگی، هنری، سینمایی، جهانگردی، خبری، مطبوعاتی و شرکت در جلسات سازمان­های منطقه­ای و بین‌المللی در موارد مربوطه با همکاری و هماهنگی وزارت امور خارجه با رعایت قانون اساسی. 

7- ایجاد، توسعه و اداره کلیه امور نمایندگی­های فرهنگی ایران در خارج و تعیین نمایندگان فرهنگی و مطبوعاتی و نظارت کامل به اجرای وظایفی که به عهده آنان نهاده می­شود. 

8- انجام همکاری­های فرهنگی و ارشادی با مرکز اسلامی و فرهنگی سایر کشورها به منظور اشاعه فرهنگ اسلامی. 

9- اداره امور حج و اوقاف و امور خیریه در چهارچوب قوانین حج و اوقاف و امور خیریه.

10- گردآوری خبرها، گزارش­ها، مقالات و عکس­های مربوط به ایران و کشورهای جهان و توزیع آن بین رسانه­های گروهی کشور و همچنین پخش و انعکاس رویدادهای مختلف کشور و منطقه در زمینه پیشرفت و تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی بین وسائل ارتباط جمعی کشورهای جهان.

11- ایجاد و توسعه و بهره­برداری از تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی از هر نوع که باشد و همچنین تأمین وسائل لازم برای مسافرت­های فردی جمعی جهانگردان ایرانی و خارجی در داخل کشور اعم از زمینی، هوایی و دریایی و تأمین خدمات جهانگردی و اقدامات لازم برای ارائه پیشرفت­های مملکتی و شناساندن تحولات فرهنگی و تمدن و جاذبه­های جهانگردی ایران.

12- تقویت روح تحقیق و تتبع و ابتکار در تمام زمینه­های فرهنگی و هنری اسلامی و ایرانی از طریق تشویق و حمایت نویسندگان، شعرا، ادبا، هنرمندان و معرفی و بزرگداشت علما، عرفا و شخصیت­های فرهنگی جهان اسلام و تولید و نشر آثار مربوط به آنان و همچنین پرورش استعدادها و ذوق فرهنگی و هنری افراد.

13- تعیین ضوابط اعطای جوایز در زمینه­های فرهنگی و هنری در چهارچوب آئین­ نامه ­های ضوابط.

14- ایجاد و توسعه و تجهیز و اداره کتابخانه­ های عمومی و تأسیسات فرهنگی هنری و سینمایی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور. 

15- صدور اجازه تأسیس، انحلال و نظارت بر فعالیت موسسات خبری و نمایندگی­های خبرگزاری­ها و رسانه­های خارجی و صدور اجازه فعالیت برای خبرنگاران خارجی و داخلی در کشور طبق مقررات مربوطه. 

16- صدور اجازه تأسیس، انحلال و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون­های تبلیغاتی چاپخانه­ ها و موسسات تکثیر و موسسات وابسته به صنعت چاپ و نظارت بر کیفیت محتوای آگهی­ها و کارهای چاپی طبق ضوابط و مقررات قانونی مربوطه. 

17- صدور اجازه تأسیس توسعه یا انحلال موسسات آزاد آموزش­های هنری و فرهنگی و سینمایی و نیز انجمن­های فرهنگی و هنری و تصویب آئین­نامه­های مربوطه و نظارت بر اجرای آنها طبق ضوابط و مقررات قانونی و مربوطه. 

18- برنامه­ریزی در جهت ایجاد و اصلاح و یا تکمیل تأسیسات جهانگردی از طریق سرمایه­گذاری مستقیم و یا اعطای وام به بخش خصوصی و یا مشارکت با آنها و یا با سازمان­های دولتی و شهرداری­ها و صدور اجازه و نیز نظارت در تأسیس و اداره واحدهای اقامتی و پذیرائی و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی و سیاحت و زیارت فعالیت دارند و درجه­بندی و نرخ­گذاری این تأسیسات با همکاری سازمان­های ذیربط. 

19- نظارت بر فعالیت­های فرهنگی، هنری، تبلیغاتی اقلیت­های مذهبی و دینی شناخته شده در قانون اساسی. 

20- صدور اجازه ورود و خروج آثار سمعی و بصری، آثار هنری، مطبوعات و نشریات و کلیه مواد تبلیغی و فرهنگی مشکوک که تعیین موارد مشکوک از غیرمشکوک طبق آئین­نامه­ای خواهد بود که به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. 

21- تهیه و تدوین آئین­نامه­ها و ضوابط ناظر بر تشکیل جشنواره­ها و نمایشگاه­های فرهنگی و هنری و مسابقات سینمایی و ادبی در داخل و خارج کشور. 

22- صدور اجازه تأسیس یا انحلال مراکز یا موسسات و مجامع فرهنگی، مطبوعاتی خبری هنری، سینمایی، سمعی و بصری و موسسات انتشاراتی و تبلیغاتی در کشور و نظارت بر فعالیت­های آنها و همچنین ناشرین و کتاب‌فروشان در چهارچوب ضوابط و مقررات مربوطه. 

23- هدایت و حمایت از فعالیت مراکز و موسسات فیلم­سازی، سناریو نویسی سینماها، کانون­ها و مراکز نمایش فیلم، عکاسخانه­ها و تولیدکنندگان نوار سمعی و بصری و صدور اجازه تاسیس و یا انحلال اینگونه واحدها و نظارت بر آنها در چهارچوب شرایط و مقررات مربوطه 

24- نظارت بر فعالیت­های فرهنگی، هنری، تبلیغاتی خارجی­ها مقیم ایران با همکاری دستگاه­های ذیربط.

25- تحقیق درباره اثرات وسائل ارتباط جمعی و سنجش میزان تأثیر برنامه‌­ها و فعالیت­های گفتاری، تصویری، مطبوعاتی، خبری و متون چاپ شده در افکار عمومی با همکاری  دستگاه­های ذیربط.

26- انجام مطالعات و تحقیقات لازم پیرامون مسائل و مبانی فرهنگ عمومی، هنر، سینما و تئاتر و دیگر زمینه­های فرهنگی و هنری مربوط به منظور استفاده از نتایج حاصل در برنامه­ریزی­های فرهنگی و هنری و دیگر امور مربوط و نهایتاً بهبود کیفی و کمی امور محوله.

27- برنامه­ریزی فرهنگی و تبلیغی در جهت همکاری بیشتر مردم با دولت و بررسی پیرامون اثرات برنامه­ها و فعالیت‌های دولت در افکار عمومی و ارائه آن به هیأت وزیران. 

28- ایجاد زمینه­های گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی و اشاعه زبان فارسی در کشورهای مختلف با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و آموزش عالی.  

29- تنظیم سیاست­های کلی فرهنگی، هنری ، سینمایی کشور و ارائه آنها به مجلس شورای اسلامی جهت تصویب با رعایت اصل 74 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران. 

30- تأسیس و اداره موسسات آموزشی لازم به منظور آموزش افراد مجرب در رشته­های مختلف فرهنگ و هنر، ارشاد و جهانگردی و امور مربوط دیگر برحسب مورد و با همکاری دستگاه­های ذیربط.