• اخبار

بیانیه هیات داوران دوازدهمین جشنواره سراسری شعر علوی

بیانیه هیات داوران دوازدهمین جشنواره سراسری شعر علوی
بیانیه هیئت داوران دوازدهمین جشنواره سراسری شعر علوی – مازندران 1390

بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه هیئت داوران  دوازدهمین جشنواره سراسری شعر علوی – مازندران 1390
جشنواره سراسری شعر علوی دین بزرگی به گردن ماست
با درود و سلام بر شهیدان والا مقام انقلاب اسلامی و امام شهیدان ، و درود به پیشگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی ، با استعانت ازمولای متقیان امیر المومنین علی علیه السلام مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری شعر علوی  ، در ایام با شکوه پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می شود.
گفتمان علوی در بستر ادبیات فارسی با کیفیتی مثال زدنی در قالب شعر، به ایستگاه دوازدهم و در شهرستان قائم شهر استقرار یافت و بدیهی است این اقدام بزرگ ملی و دینی باید در سالهای آینده نیز با جدیت و برنامه ریزی هایی بسیار بهتر و گسترده تر ادامه یابد . چرا که جشنواره سراسری شعر علوی دِین بزرگی به گردن ماست .
تاکنون 11 مجموعه شعر از شاعران برگزیده و اشعار منتخب در قالب کتاب های " صورت پیوند جهان " منتشر و زینت بخش کتابخانه های شخصی شاعران و منبع ارزشمندی از آثار والای علوی برای پژوهشگران و محققان کشور است.
در این زمان هیچ کس به خود تردید راه نمی دهد خدمت در این جشنواره به مثابه تجدید عهد با آرمان های اسلام ناب محمدی (ص) و مولای متقیان علی علیه السلام و سلاله پاک آن حضرت است.
تلاش برای ارتقاء گونه شعر علوی و هدایت به سمت حرفه ای شدن شاعران آیینی ،  امروز به وضوح نتایج ارزشمند خود را در حالی نشان داد که به گزارش  برگزارکنندگان  اغلب برگزیدگان و شاعران ممتاز این جشنواره متولدین سالهای دهه 1360 یعنی شاعران تاثیر پذیرفته از جریان انقلاب اسلامی هستند .
با گذشت دوره های مختلف داوری در جشنواره علوی به شدت حساس و بسیار جدی تر شده است چرا که علی رقم وصول نزدیک به 2200 فقره شعر ؛ و. بررسی 3 مرحله ای آثار و نظارت 7 داور بر جریان برگزیدن ها ، بدون کمترین تردیدی می توان گفت حتی آخرین رتبه در این جشنواره بزرگ دینی و ملی آنقدر قابلیت دارد که  نمی توان بدون مطالعه ی عمیق  اثر از آن عبور کرد.
هیئت داوران در نشست های متعدد و بررسی های کارشناسان  پس از دریافت نظرات داوران دیگر و تطبیق آنها و مباحث تکنیکی و تبادل نظرها ی علمی مطروحه  و با توجه به اینکه آثار از کيفیت و غنای قابل توجهی برخوردار بودند نیاز به بازنگری را احساس نمود و لذا با تشکیل جلسه ای مشترک در حالیکه هنوز اشعار بدون نام و تنها با  رمز شناخته می شدند نظر نهایی را بعد 7 ساعت بازبینی اعلام کردند .
لذا بدینوسیله با تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان محترم که توانستند تمهیدات لازم را برای جذب بیشترین آثار در سطح ملی در بین 12 دوره جشنواره را  فراهم نمایند  نظر خود را بدین شرح اعلام می دارد :
تعداد آثار در بخش های مختلف مجموعا 2193 فقره شعر می باشد که 2180 اثر  در موعد مقرر امکان داوری پیدا کردند
که 9 شاعر در بخش های اصلی و کودک و نوجوان و انتظار و 3 اثر در بخش بومی و محلی حائز بیشترین امتیاز شدند که بدین شرح اعلام می گردد :
* منتخبین بخش اصلی جشنواره ( شعر علوی )
1 - آقای سید محمد جواد شرافت – قم
2 - سرکار خانم سیده فاطمه صداقتی نیا – یاسوج
3 - آقای محسن رزوان – آمل
4 - سرکار خانم نسرین قربانی – شاهرود
5 - سرکار خانم فروغ تنگاب –  جهرم
6 - آقای علی کفشگر ( چمستان ) در بخش بومی و محلی مازندرانی
7 -  آقای ذبیح الله ذبیحی ( سوادکوه )  در بخش بومی و محلی مازندرانی
* بخش جانبی ( شعر کودک و نوجوان )
1 - آقای سید محمد هاشمی – ساری
2 - آقای علیرضا رجبعلی زاده -  کاشان
3 - متاسفانه در این بخش شعر بومی و محلی حائز رتبه ای نشد
* منتخبین بخش ویژه ( شعر انتظار )
1 -  سرکار خانم مهدیه امینی – ساوه
2 –  آقای وحید طلعت – میاندوآب
3 – آقای حسین ایمانی (ساری)  در بخش بومی و محلی مازندرانی
مجددا اعلام می گردد که منتخبین فوق بدون تعیین رتبه  مجموعا به عنوان برگزیدگان جشنواره دوازدهم در بخش های مختلف اعلام شدند و داوران با تاکید به اینکه در شعر بومی و محلی مازندرانی متاسفانه سطح آثار نشان دهنده رشد کیفی اشعار طی سالیان گذشته نیست  بدینوسیله نگرانی خود را اعلام  داشته و بطور جد  از مسئولان فرهنگی درخواست نمودند تا در این بخش  نیز ضمن اهتمام به امر آموزش،  شاعران جوان را به سمت ارائه آثاری شاعرانه در گویش بومی و محلی تشویق و ترغیب نمایند تا هم طراز با شعر فارسی گویای فرهنگ و باورهای دینی و ملی مردم شریف مازندران باشند  .
در خاتمه یک بار دیگر با سپاس از مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و مدیران و برگزار کنندگان  جشنواره  و دعا برای تعجیل در ظهور حضرت مهدی،امام عصر (ع)  امید واریم تا این حدمات صادقانه  ، مورد رضایت خداوند متعال و قبول مولای موحدین حضرت علی (ع) واقع گردد.  ان شاء الله 
هیئت داوران :  شعبان کرمدخت – ایرج قنبری – وحید دانا
دبیر اجرایی : احسان مهدیان
 

روابط عمومی
۲۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۱۳
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500