• اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درساری هشدار داد: گسست نسلی روزنامه خوانی در کشور/ تهدید مرجعیت؛ آفت رسانه های مجازی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درساری هشدار داد: گسست نسلی روزنامه خوانی در کشور/ تهدید مرجعیت؛ آفت رسانه های مجازی
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه خانه‌های مطبوعات دارای ویژگی فراجناحی است گفت: رسانه‌ها نسبت به تقویت نهاد مدنی خانه مطبوعات اهتمام ورزند.

 به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ،سید عباس صالحی در اجلاسیه سراسری خانه‌های  مطبوعات و رسانه‌های کشور با اشاره به اینکه حلقه وصل خانه‌های مطبوعات با دستگاه‌های اجرای در کشور تقویت شود گفت: ارتباطات خوبی بین استانداران و مسئولان خانه مطبوعات استان‌ها باید برقرار شود.

وی با بیان اینکه قانون جامع مطبوعات مراحل تکمیلی خود را در دولت گذرانده و در حال ارائه به مجلس است، افزود: دبیرخانه دسترسی آزاد به اطلاعات در وزارت ارشاد فعال است و این نظام از قوت‌ها و نکاتی بوده که در این دولت به شدت دنبال می‌شود.

صالحی افزود: در این قانون سعی شده تا تمام مقررات مورد نیاز مطبوعات به طور کامل دیده شود و نگاه حاکم بر آن نیز پیشروانه است.

وی با اشاره به مطالبات موجود برای تشکیل نظام جامع رسانه ای، اظهار داشت: نظام جامع رسانه ای یک بار در دولت مطرح شد که به دلیل برخی انتقاداتی که اهالی رسانه نسبت به آن مطرح کردند متوقف ماند.

صالحی افزود: پیش نویش جدید نظام جامع رسانه ای تدوین شد و هم اکنون در کمیسیون فرهنگی در دست بررسی است و آماده ارجاع به دولت برای تصویب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تلاش می شود تا نظام جامع رسانه ای هر چه سریع تر در دولت بررسی و تایید شود.

 نظام دسترسی آزاد به اطلاعات کارکرد مثبت دولت دوازدهم 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین نظام دسترسی آزاد به اطلاعات را از برنامه های مثبت دولت تدبیر و امید برای پاسخگو کردن دستگاههای اجرایی و حاکمیتی برشمرد و گفت که این کار روند رو به پیشرفتی را طی می کند به طوری به دنبال این است که دستگاههای حاکمیتی را نیز در برابر پرسش های مردم پاسخگو کند.

صالحی به مقوله پرداخت یارانه به مطبوعات هم اشاره کرد و افزود: برای ایجاد استقلال مالی بیشتر در مطبوعات نوبنیاد، این روزنامه ها تا سه سال اول از دریافت یارانه دولتی محروم هستند.

وی توضیح داد: این روزنامه ها تا سه سال اول شروع فعالیت هیچ طلبی از محل یارانه دولتی نخواهند داشت و این کار نیز در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود.

 کاغذ مطبوعات در زمره کالاهای اساسی 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: همگرایی بین خانه های مطبوعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باعث شد تا پیگیری ها به نتیجه برسد و کاغذ در زمره دریافت ارز دولتی قرار گیرد.

وی افزود: دولت با وجود مشکلات اقتصادی موجود در کشور قبول کرد که کاغذ مطبوعات با ارز دولتی 4200 تومانی تامین شود که اقدامی درخور و کمک بزرگی برای رسانه هاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گسست نسلی روزنامه خوانی در کشور گفت: ۷۰ درصد جمعیت زیر ۲۹ سال روزنامه و مجله نمی خوانند.

 صالحی با بیان اینکه در باید در فضای رسانه ای کشور دارای چشم انداز باشیم گفت: باید رویکردهای رسانه ای را ترسیم و اهداف و چشم اندازها را مشخص کنیم.

وی با بیان اینکه میانگین مصرف رسانه ای در کشور ۱۹۴ دقیقه است گفت: بالاترین میزان مصرف متعلق به استان های کرمان و آذربایجان با ۱۵۶ و ۱۵۲ دقیقه است و میانگین استفاده از شبکه های ماهواره ای در کشور ۴۸ دقیقه که بالاترین میزان با ۱۱۶ دقیقه مربوط به کردستان و کمترین میزان مربوط به خراسان جنوبی هشت دقیقه است.

وی سرانه مصرف اینترت در کشور را ۱۶۹ دقیقه برشمرد و گفت: بالاترین میزان با ۲۱۶ دقیقه مربوط به هرمزگان است و میانگین سرانه روزنامه های و مجلات کاغذی و اینترنتی در کشور ۲۷.۸ دقیقه در روز است و تهران و البرز با ۴۴ و ۴۳ دقیقه بالاترین میزان را دارا هستند.

صالحی یادآور شد: طبق مسیر شبکه های مجازی و اینترنت در پرکردن اوقات فراغت، فضای مصرف رسانه ای در تهران نشان می دهد که بیش از ۵۸ درصد عنوان کرده اند روزنامه و مجله نمی خوانند و ۳۱ درصد مجله و روزنامه مطالعه می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۴۲.۶ درصد مردان تهران به مطالعه روزنامه و مجلات می پردازند گفت: ۷۰ درصد مخاطب ۱۸ تا ۲۲ درصد روزنامه و مجلات نمی خوانند و ۴۶ درصد افرادی که روزنامه مطالعه می کنند بیش از ۴۵ سال سن دارند.

وی با اظهار اینکه گسست نسلی روزنامه خوانی در کشور در حال ایجاد شدن است گفت: بررسی ها سال جاری نشان می دهد که ۷۰ درصد جمعیت زیر ۲۹ سال در تهران روزنامه و مجله نمی خوانند.

صالحی یادآور شد: هنوز درصد کسانی که روزنامه چاپی را خریداری می کنند بالاست و ۷۲ درصد عنوان کرده اند که نسخه های چاپی را خریداری می کنند و نقش سن و تحصیلات در آن نقش مهمی داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۳۲ درصد از جامعه آماری به سئوال توقف چاپ روزنامه ها و مجلات پاسخ مثبت داده اند و معتقدند عمر روزنامه های چاپی به پایان رسیده است گفت: ۵۵ درصد درصد مخالفت کرده اند و ۱۱ درصد نیز عنوان کرده اند که نمی دانم.

 

 تهدید مرجعیت، آفت رسانه های مجازی 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فضای مجازی به عنوان تهدید فضای حقیقی رسانه ای یاد کرد و گفت: در شرایط فعلی فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی به دنبال تولید انبوه خبر با سرعت زیاد هستند و همانند خودروهایی که با سرعت زیاد حرکت می کنند، قطعا با خطر مواجهند.

وی افزود: در چنین شرایطی اعتماد مردم به سمت رسانه های کلاسیک و سنتی افزایش خواهد یافت و اگر اینگونه نشود، حوزه های فرهنگی ما سطحی نگر می شود و نمی تواند کارکرد مناسبی از خود نشان دهد.

صالحی بازیابی نقش مطبوعات را در شرایط گسترش روز افزون فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مرهون همکاری خانه های مطبوعات با رسانه ها و تبادل نظر و اطلاعات دانست و یادآور شد: خانه های مطبوعات می توانند با بهره گیری از مزیت های اعتماد آفرینی رسانه های کلاسیک نقش اصلی را به این مطبوعات برگردانند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دست اندرکاران رسانه های مکتوب در کشور توصیه کرد تا با شناسایی مزیت های خود و مخاطب پذیری، جایگاه خود را بازیابند و در غیر این صورت در معرض افول قرار می گیرند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه گذشته با دعوت رئیس خانه های مطبوعات کشور و برای شرکت در نخستین اجلاسیه سراسری خانه های مطبوعات و رسانه های کشور به مازندران سفر کرد.

 

۲۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500