• اخبار

راه یایی زنان بیشه‌گل از بهشهر به جشنواره تئاتر مقاومت

راه یایی زنان بیشه‌گل از بهشهر به جشنواره تئاتر مقاومت
نمایش ' زنان بیشه گل ' از مازندران با نظر هیات انتخاب شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به بخش صحنه ای این جشنواره راه یافت.

این نمایش کاری از گروه تئاتر سیرانگ بهشهر به سرپرستی اللهیار هزارجریبی است که به عنوان یکی از 13 نمایش راه یافته به بخش صحنه‌ای این جشنواره معرفی شد.

شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به دبیری امیرنصیربیگی و با همکاری بنیاد فرهنگی روایت فتح از 5 تا 10 آذر در تهران برگزار می‌شود.

نمایش زنان بیشه گل را که تنها نمایش راه یافته از مازندران به جشنواره تئاتر مقاومت است، مهیار هزارجریبی نوشته و کارگردانیش را هم بر عهده دارد.

وی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: زنان بیشه گل روایتی از نقش زنان روستا در مدیریت جوامع محلی و روستایی طی سال‌های جنگ و اثرگذاری این قشردر حفظ اقتصاد جامعه درگیر با جنگ است.

مهیار هزارجریبی افزود: بیشه‌گل روستایی فرضی با موقعیت و ساختار روستاهای مازندران است که همه مردان آن به جنگ رفته‌اند و مدیریت تمام امور روستا اعم از دامداری و کشاورزی و حتی تأمین سایر مایحتاج و کارهای خدماتی به زنان واگذار شده است. در این بین مشکلاتی برای این زنان پیش می‌آید، اما آن ها با تمام وجود برای حفظ روستا و از بین نرفتن کشاورزی در روستا تلاش می‌کنند.

این هنرمند مازندرانی توضیح داد: این روستا و داستانی که در آن روایت می‌شود، وجود خارجی ندارد، اما ایده نوشتن نمایشنامه و تولید این نمایش را نقش زنان روستایی در زمان جنگ برای مدیریت روستاها در ذهنم ایجاد کرد مانند روستای ' شهیدآباد ' بهشهر که مردان زیادی از آن به جبهه رفتند و بسیاری از مردان روستا نیز شهید شدند.

روستای شهیدآباد که در پنج کیلومتری غرب بهشهر واقع است 52 شهید دارد.

در نمایش زنان بیشه گل سارا یزدانی، مهیار هزارجریبی، نیروانا هزارجریبی، نازنین هدایتی، علی کیانی، منیره سادات خاتمی نژاد، مبینا رمدانی، سمیرا سلیمانی و محمدرضا طیبی‌فر بازیگری می کنند و فائز امیرسلیمانی نورپردازی اثر را به عهده دارد، جواد فردین و مرضیه ظریفی هم عوامل اجرایی این نمایش هستند.

اجرای موسیقی نمایش زنان بیشه‌گل را سعید فلاح و برزو بهرامی بر عهده دارند.

گروه‌ تئاتر سیرانگ بهشهر یکی از گروههای ثبت شده مازندران در طرح استقرار گروههای تئاتر کشور است که هر سال تولیدات نمایشی مختلفی دارد و تا کنون در جشنواره ‌های مختلف استانی و ملی حائز رتبه‌های گوناگون شده است.

 

 


۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500