• اخبار

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرایران

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرایران
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با صدور پیامی به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرایران گفت: نیما یوشیج یک شاعر بومی و یا یک شاعر فارسی سرای محدود به جغرافیای ایران نیست بلکه این شاعر ظرفیت های جهانی و موثر در عرصه های بین المللی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، در متن پیام محمودشالویی عالی ترین مقام فرهنگی استان که به مناسبت سالروز درگذشت پدر شعر معاصرایران؛ نیما یوشیج صادرشده، آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

فرهنگ و هنر ایرانی در ادوار تاریخ نام های بزرگی را در دل خود جای داده است  و مردم هنر دوست و فرهنگ پرور ایران به داشتن شخصیت هایی چون مولوی – خیام – سعدی – حافظ و عطار و دیگر چلچراغ های نورانی شعر و ادب فارسی به خود بالیده است .

 

شعر معاصر نیز دوران حیات خود را با نام شاعران بزرگ و تاثیر گذار دیگر عجین کرده است اما نیما یوشیج از آنجا که با کشف و ارتقاء ظرفیت های جدید در شعر فارسی و افزودن به گستره ی  واژگانی آن از مخزن سرشار و پر رمز و راز بومی و محلی ؛  فرم و ریخت تازه در حوزه تکنیک و زیبایی شناختی به آثار فاخر فارسی داده است ؛ جایگاه بی بدیلی دارد !

 

آنچه نیمای بزرگ را نسبت به دیگر شاعران بلند آوازه ی هم عصر او متمایز می کند این است که علاوه بر ریختن  طرحی نو در شعر و ادبیات فارسی ، فرهنگ بومی و زبان و گویش زادگاه خود را در سطح وسیعی از آثار خود گسترش داد و نقطه عطف استخراج نظریه های تازه ای در این عرصه گردید و به همین علت او را نمی توان تنها یک شاعر بومی و محلی و یا یک شاعر فارسی سرای محدود به جغرافیای ایران برشمرد بلکه نیما شاعری است  با ظرفیت های جهانی و موثر در عرصه های بین المللی به گونه ای که در بسیاری از کشورهای جهان ؛ شاعران نو پرداز و تاثیر گزار خود را به نیما ملقب کرده و مورد تشویق قرار می دهند. همان شاعر مازندرانی که از بین "رو جا" و "ماخ اولا "و "شب پا" و " داروک "  تا کهکشان اذهان شعر جهان راه یافت .

 

13 دی ماه ، سالروز درگذشت این شاعر بزرگ مازندرانی ، فرصتی است تا با گرامی داشت یادش ، رویکردی نو به اندیشه ها و زاویه های پنهان آثار او داشته باشیم . نام و یادش ماندگار !

 

۱۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500