آرشیو تقویم فرهنگی

تلاقی آب و آئینه..
تلاقی آب و آئینه..
بخشی از نامه عاشقانه نیما یوشیج به همسرش به مناسبت روز ازدواج
آن امام بخشنده...
آن امام بخشنده...
محمد بن علی، به خاطر کرم و بخششی که نسبت به مردم داشت، جواد (بخشنده) خوانده می‌شد.
دوم مرداد ماه خورشیدی، آغاز سال باستانی تبری یا مازندرانی
دوم مرداد ماه خورشیدی، آغاز سال باستانی تبری یا مازندرانی
استفاده از چنین ظرفیت‌های اجتماعی بومی که با خود مجموعه‌ای از جاذبه‌های فرهنگی و اجتماعی را به همراه دارند، می‌تواند جامعه میزبان را به جامعه‌ای بانشاط‌تر از گذشته تبدیل کند.
سالروز تولد یک هنرمند مازندرانی
سالروز تولد یک هنرمند مازندرانی
داوود رشیدی حائری متولد ۲۵ تیر ۱۳۱۲ از خاندان حایری مازندرانی و دارای اصالت بابلی است.
کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده
کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده
کتاب خوانی برای بچه ها، تمرینی برای کسب مهارت های اجتماعی، تعامل و گفت وگو با دیگران و نیز تمرین و تجربه ای برای خوب گوش دادن به شمار می­ رود.
سوگند به قلم و آنچه نویسند
سوگند به قلم و آنچه نویسند
پس از انقلاب نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه به پیشنهاد انجمن قلم و تصویب شورای فرهنگ عمومی ،به عنوان ( روز قلم ) در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.
ابلهان گفتند مجنون را زجهل، حسن لیلی نیست چندان...
ابلهان گفتند مجنون را زجهل، حسن لیلی نیست چندان...
نام گذاری روز ملی دختران، در سال 1385 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و در زادروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) در تقویم های رسمی کشور درج گردید و این در حالی است که سازمان ملل در سال 2012 به فکر انجام این نوع حرکت فرهنگی در تقویم های میلادی افتاد.
تقویم فرهنگی و هنری: امام جعفر صادق(ع) در ذکر فریدالدین عطار نیشابوری
تقویم فرهنگی و هنری: امام جعفر صادق(ع) در ذکر فریدالدین عطار نیشابوری
تقویم فرهنگی و هنری: ورزش باستانی زورخانه ای یک تاریخ ...
تقویم فرهنگی و هنری: ورزش باستانی زورخانه ای یک تاریخ ...
هفدهم شوال روز جنگ دلاورانه مولا علی(ع) با عمروبن عبدود است که در تقویم رسمی کشور به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و آیین زورخانه‌ای در نظر گرفته شده است.
تقویم فرهنگی و هنری: سیری بر سلوک معلم انقلابی
تقویم فرهنگی و هنری: سیری بر سلوک معلم انقلابی
به مناسبت سالروز درگذشت دکتر شریعتی
  • اخبار

آغاز به کار طرح «گفتگوهای فرهنگی؛ گفتگو به مثابه راهبرد حل مسئله» در مازندران

آغاز به کار طرح «گفتگوهای فرهنگی؛ گفتگو به مثابه راهبرد حل مسئله» در مازندران
مسئول واحد پژوهش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از آغاز به کار طرح گفتگوهای فرهنگی؛ گفتگو به مثابه راهبرد حل مسئله با مشارکت نخبگان و چهره های شاخص علمی و فرهنگی مازندران خبر داد.

 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، تمرکز این طرح بر ساماندهی گفت‌وگوهای هدفمند ناظر بر مسائل موجود در حوزه‌های مأموریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در چهار سطح اصحاب فرهنگ و هنر؛ کارگزاران عرصه‌های اجرا، تقنین و قضا؛ صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی و صنوف و موسسات مردمی به‌منظور حل مسئله و ارائه راهبرد صورت می‌گیرد.

حسین نورانی با اشاره به وجود چالش های اساسی در حوزه فرهنگ اظهار داشت:محور اساسی این طرح در مازندران بر شناسایی و به کارگیری ظرفیت های خودجوش مردمی در کسب و کارهای فرهنگی متمرکز است و قصد داریم با مشارکت نخبگان و چهره های شاخص علمی و فرهنگی مازندران این موضوع را بررسی و راهکارهای برون رفت از این چالش ها را ارائه نماییم.

مسئول واحد پژوهش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ضمن کاربردی دانستن این طرح، به موانع موجود بر سر راه رونق کسب و کار فرهنگی در مازندران اشاره کرد و افزود: با وجود ظرفیت های کم نظیر در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری استان، به نظر می رسد که فضاهای موجود رونق چندانی ندارند و گویی همواره موانعی پنهان برای رشد و توسعه این فعالیت ها وجود دارد که امید داریم با همراهی و مشارکت اساتید و نخبگان مازندران بتوانیم این موانع را شناسایی و راهکار برون رفت از آن ها را بیابیم.

این مسئول فرهنگی در ادامه افزود: نخستین نشست گفتگوهای فرهنگی مازندران با همراهی 20 نفر از اساتید و چهره های شاخص علمی دانشگاه مازندران، خیرین فرهنگی، ناشران برتر، مدیران اجرایی برنامه های فرهنگی و هنری و کارآفرینان برتر استان برگزار خواهد شد و طی این نشست مهم ترین چالش های موجود بررسی می شوند و گزارش راهبردی و محتوایی این نشست به سمع و نظر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد رسید.

نورانی با اشاره به نقش خودجوش خیرین و فعالان فرهنگی مازندران که در گذشته برای ارتقای فرهنگی استان کوشیدند، اظهار داشت: استان ما چهره های شاخصی در عرصه فرهنگ داشته که با عشق و علاقه و بدون چشم داشتی سرمایه های خود را مصروف رونق کسب و کارهای فرهنگی کردند و گام های بزرگی در این زمینه برداشتند. چهره هایی همچون مرحوم داراب، مرحوم شهیدی، مرحوم نوشیروانی و بسیاری دیگر از این بزرگواران که نقش آنها بر کسی پوشیده نیست. امروز هم فعالان فرهنگی خودجوش همچون حسین اسلامی، سیروس مهدوی، دامون آذری، دکتر شافی و بسیاری دیگر از این عزیزان مشغول به فعالیت هستند اما موانع بسیاری نیز بر سر راه آنها وجود دارد که طرح گفتگوی فرهنگی تلاش می کند راه های از میان برداشتن این موانع را شناسایی کند.

وی با یادآوری تجربه ها و دستاوردهای ارزنده ی محمود شالویی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از کشورهای توسعه یافته در زمینه فرهنگ، حضور او به عنوان چهره ای علمی و دانشگاهی در این نشست را مغتنم برشمرد و اظهار داشت: یقینا حضور آقای شالویی به عنوان مدیر فرهنگی که شخصیت و رویکردی علمی و دانشگاهی دارد و در عرصه فرهنگی صاحب نظر است در کنار اساتید شاخص علمی و فرهنگی و دانشگاهی مازندران، می تواند به شناسایی دقیق چالش ها و ارائه راهبردهای مثمرثمر، منتهی شود.

وی در پایان افزود: یکی از اساسی ترین دغدغه های این طرح، به وجود آوردن حلقه اتصال میان نهادها و سازمان ها و صنوف با جریان های خودجوش مردمی است تا به کمک کسانی که سرمایه و فعالیت های خود را در عرصه های فرهنگی و هنری متمرکز کرده اند به کسب و کارهای فرهنگی رونق بخشیم و به رشد و توسعه عرصه هایی مانند سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، مراکز علمی، موسسات فرهنگی و هنری، اموزشگاه های آزاد هنری، کتابخانه ها، مراکز پژوهشی، گالری ها، موزه ها، حوزه ی گردشگری و میراث فرهنگی، فرهنگ عمومی و گذرگاه های فرهنگی یاری رسانیم.

گفتنی است این نشست علمی و فرهنگی در روز چهارشنبه مورخ 24 بهمن ماه سال جاری از ساعت 9 تا 11 صبح در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می شود.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ۲۰:۰۸
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500