اخبار

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت سالروز شهادت «آوینی» و هفته هنر انقلاب اسلامی

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت سالروز شهادت «آوینی» و هفته هنر انقلاب اسلامی
محمود شالویی: هنر والای شهید آوینی همانا ثبت روایت های فتح و چرخش قلم نیرومندش برای نشان دادن مفاهیم عظیم انسانی همچون شهادت، ایثار و مقاومت به زبان هنر بود که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب «رساترین زبان است».

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، محمود شالویی با صدور پیامی سالروز شهادت «سیدمرتضی آوینی» و هفته هنر انقلاب اسلامی را گرامی داشت.

متن پیام به شرح زیر است:

 

«به نام آنکه جان را فکرت آموخت 

شهید مرتضی آوینی با گردآوری ناگفته هایی از حقیقت دفاع مقدس و با الهام‌گیری از معارف اسلامی به هنری ناب و بی بدیل دست یافت که سرچشمه فطرت های پاک و حقیقت وجودی انسان های تکرارنشدنی و رزمندگان شریف ایران اسلامی است. سرچشمه ای که امروز می تواند منبع الهام کسانی باشد که در عرصه هنر اسلامی و در سایه معرفت دینی دست به آفرینش آثار هنری خود می زنند.

شهید آوینی مظهر هنرمندان متعهدی بود که عنصر وجودی هنر یعنی پرداختن به عمیق ترین خصلت ها و مفاهیم ارزشمند نهادینه شده در ذهن و جان آدمی را دریافت و برای درخشش و فراگیر شدن این ارزش ها جان شیرین خود را در راه آرمان های انقلاب و هنر انقلابی فدا کرد و این منش و شیوه ای است که امروزه می بایست سرمشق هنرمندان نورسته و نوظهور باشد.  

این مرد آسمانی با قلمش و با گزینش نوع خاصی از زاویه دید از دریچه دوربین، رشادت های رزمندگان اسلام و کبوتران وادی عشق و دل سوختگان کعبه وصال را با روایت فتح در دفتر ایام جاودانه ساخت و به مدد واژه‌ها و تصاویر حیرت انگیز، راز سنگرهای عشق و ساحت مقدس شهدا را برای ما به میراث گذاشت. سید شهیدان اهل قلم و خالق مجموعه مستند «روایت فتح» در این راه، به مرتبه والای شهادت نائل آمد و در جوار شهدا و همان مردان سربلند میدان های نبرد حق علیه باطل آرمید.

۲۰ فروردین هر سال یادآور صحنه هایی است از منطقه عملیاتی والفجر مقدماتی که انفجار مینی خنثی نشده سیدمرتضی آوینی را در همان جایی که رزمندگان ما با چشم خود تحویل نفوس شهدا توسط فرشتگان را مشاهده می کردند به عرش اعلاء برد.

این روز را در کنار خانواده های معظم و معزز شهدا و ایثارگران و هنرمندان متدین ایران اسلامی، گرامی می داریم و امیدوارم همه اهالی فرهنگ و هنر و رسانه از معرفت غنی شده در قلم و هنر این شهید والامقام در آفرینش آثار هنری خود و فعالیت های فرهنگی که آزادگی، رشادت، ایثار، شهامت و پایداری را ترویج می کنند، بهره گیرند».

 

 

 

 

۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۱۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید