اخبار

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و رییس شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در پیامی، این رویداد سینمایی را بیانی مصور از هویت فرهنگی و هنری مازندران در بعد بین المللی توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، محمود شالویی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و رییس شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش همزمان با آغاز این رویداد در شهرهای بابل، رامسر و ساری در پیامی با اشاره به این که وارش سهم خود را در جهانی ساختن فرهنگ و هنر کشور ایفا کرده است، نوشت:
 

«در میان انواع مختلف هنر، «سینما» یا هنرهفتم، هنر فاخری است که به تمامی ابعاد هنری و انسانی می‌پردازد و با اثرگذاری بر قشرهای مختلف اجتماع، سهم به سزایی در پرورش ارزش‌های فرهنگی، دینی، اسلامی و انسانی در جامعه دارد. این هنر اغواگر و پرطرفدار، امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند و دارای یک ویژگی بسیار مهم است. 
سینما یک رسانه چند وجهی است که در دهه های اخیر با در اختیار گرفتن فناوری، به هنری فوق مدرن تبدیل شده که محتوا، فرم و تکنیک را برای انتقال و البته القای پیام و مقصود خود به‌خدمت می‌گیرد. هنری فرهنگ‌ساز که نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری شخصیت افراد، جامعه و شیوه و سبک زندگی آنها داشته و دارد. این ویژگی، هم به سبب کثرت رجوع و طرفداری عمومی از آن و هم به دلیل میزان اثرگذاری در مقایسه با دیگر گونه‌های هنر، به سینما اختصاص یافته است. این ویژگی مهم و دیگر ابعادی که سینما بر اذهان مردم دارد سبب شده تا جشنواره‌های سینمایی نیز اهمیت بسیاری یابند و با پیگیری و اشتیاق مخاطب خاص و عام همراه باشند و در جای جای میهن عزیزمان جشنواره‌های سینمایی با تنوع بسیار پای گیرند. 
مازندران نیز از مسیر پرشتاب رویدادهای سینمایی دور نبوده و طی بیست سال اخیر با طراحی و اجرای جشنواره‌ای به نام «جشنواره بین‌المللی فیلم وارش» سهم خود را در جهانی ساختن فرهنگ و هنر کشور ایفا کرده است. اگرچه این رویداد سینمایی ارزشمند به مدت چهار سال به هر دلیلی متوقف ماند و می‌رفت که در دل تاریخ معاصر فراموش شود اما امروز به همت مردان نیکش و در جوش‌وخروش قوت گرفته از رقت‌قلب هنرمندان سخت‌کوش و پایه‌گذاران آن، دگرباره جانی تازه یافت و اینک در اردیبهشت دلنواز سال 98 میزبان پویندگان سینمای ایران و جهان است. 
ورود بیش از سه هزار اثر داخلی و خارجی به دبیرخانه جشنواره نه تنها بیان‌گر ظرفیت‌های بی‌شمار آن است، بلکه گواه بر این مدعاست که وارش حتی با عدم توفیق برگزاری طی چهار سال اخیر، همچنان از جان‌و‌دل و اندیشه سینماگران و علاقه‌مندان عرصه فیلم‌ بیرون نرفته است.
موجب خرسندی بسیار است که توانستیم به فضل الهی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های استانی، ملی و بین‌المللی موجود و تکیه بر کار شبانه‌روزی و پیگیری مداوم همه دست‌اندرکاران برگزاری و با کنار هم قرار دادن ابرهای باران‌زای این جشنواره، شاهد بارش دگرباره‌ی «وارش» و سبز شدن زمین خشک و بی‌جان آن باشیم.
فرصت را مغتنم شمرده و از تمام کسانی که مشتاقانه و غیرت‌مندانه در پاگیری مجدد این رویداد سینمایی عظیم که به‌واقع قامتی در اندازه‌ی جشنواره‌های جهانی همچون فیلم فجر دارد، گام برداشتند و برای هموارشدن مسیر شکل‌گیری و توسعه آن کوشیدند قدردانی می‌نمایم و امیدوارم نهمین دوره‌ی این جشنواره و فعال‌شدن بخش‌های متنوع‌اش با حداکثر اثرگذاری، سرآغازی باشد بر استمرار و حیات همیشگی آن که اگر نگوییم جشنواره فیلم وارش همه‌ی توان و استعدادهای سینمایی استان مازندران را در خود جای داده، باید بگوییم که عنصری قابل تأمل در هویت فرهنگی و هنری این سرزمین، با ابعادی جهانی‌ شده است. »


۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۲۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید