• اخبار

اختصاص کاغذ با ارز 4 هزار و 200 تومانی ویژه سهیمه سه ماهه بهار به نشریات محلی مازندران

اختصاص کاغذ با ارز 4 هزار و 200 تومانی ویژه سهیمه سه ماهه بهار به نشریات محلی مازندران
معاون مطبوعاتی و امور رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد تا نیمه خردادماه سال جاری کاغذ با ارز 4 هزار و 200 تومانی ویژه سهیمه سه ماهه بهار به نشریات محلی اختصاص داده می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، عباس زارع در این باره گفت: حدود 146 تن کاغذ 45 گرمی و 217 تن کاغذ 75 گرمی با نرخ ارز دولتی در اختیار نشریات محلی فعال قرار می گیرد.

وی تعداد روزنامه های محلی فعال در این استان را 16 و هفته نامه را حدود 54 نشریه اعلام کرده است.

زارع خاطرنشان کرد: علاوه بر این، با پیگیری استاندار مازندران از صنایع چوب و کاغذ به عنوان واحد فعال در استان نیز قرار شد تا کاغذ با قیمت پایین تر از بازار به صورت سهمیه ماهانه در اختیار نشریات محلی قرار گیرد و با اجرایی شدن این طرح ها تا حد زیادی مشکل رسانه های مکتوب در استان کاهش خواهد یافت.

معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: در سال جاری 24 تن کاغذ با ارز یارانه ای 4 هزار و 200 تومانی در بین حدود 135 واحد فعال چاپخانه توزیع شد.

او خاطرنشان کرد: همچنین دفتر نشر و امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد تا کاغذ با تعرفه دولتی در اختیار چایخانه های دارای لیتوگرافی و زنیک قرار گیرد.

زارع اظهار داشت: همچنین براساس تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سهمیه کاغذ با نرخ ارز دولتی برای ناشران نیز پیش بینی شد که به افراد متقاضی چاپ کتاب به میزان چاپ سال های 96 و 97 کاغذ داده می شود.

وی تعداد انتشار کتاب در مازندران را برای سال گذشته حدود 800 عنوان با حدود 800 هزار جلد بیان کرد و اظهارداشت: به ناشران نیز به همین میزان سهمیه کاغذ یارانه ای اختصاص داده می شود.

مازندران 2 واحد تولیدی و صنعتی چوب و کاغذ تحریر در ساری و بندرامیرآباد دارد که میزان تولید این دو واحد در سال به افزون بر 200 هزار تن می رسد.
در شرایط فعلی هر 2 واحد تولیدی و صنعتی چوب و کاغذ در مازندران به دلیل کمبود نقدینگی و مواد اولیه با مشکل مواجه اند.


روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران
۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۲
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500