آرشیو تقویم فرهنگی

اهداف قیام امام حسین(ع)
اهداف قیام امام حسین(ع)
تلاقی آب و آئینه..
تلاقی آب و آئینه..
بخشی از نامه عاشقانه نیما یوشیج به همسرش به مناسبت روز ازدواج
آن امام بخشنده...
آن امام بخشنده...
محمد بن علی، به خاطر کرم و بخششی که نسبت به مردم داشت، جواد (بخشنده) خوانده می‌شد.
دوم مرداد ماه خورشیدی، آغاز سال باستانی تبری یا مازندرانی
دوم مرداد ماه خورشیدی، آغاز سال باستانی تبری یا مازندرانی
استفاده از چنین ظرفیت‌های اجتماعی بومی که با خود مجموعه‌ای از جاذبه‌های فرهنگی و اجتماعی را به همراه دارند، می‌تواند جامعه میزبان را به جامعه‌ای بانشاط‌تر از گذشته تبدیل کند.
سالروز تولد یک هنرمند مازندرانی
سالروز تولد یک هنرمند مازندرانی
داوود رشیدی حائری متولد ۲۵ تیر ۱۳۱۲ از خاندان حایری مازندرانی و دارای اصالت بابلی است.
کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده
کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده
کتاب خوانی برای بچه ها، تمرینی برای کسب مهارت های اجتماعی، تعامل و گفت وگو با دیگران و نیز تمرین و تجربه ای برای خوب گوش دادن به شمار می­ رود.
سوگند به قلم و آنچه نویسند
سوگند به قلم و آنچه نویسند
پس از انقلاب نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه به پیشنهاد انجمن قلم و تصویب شورای فرهنگ عمومی ،به عنوان ( روز قلم ) در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.
ابلهان گفتند مجنون را زجهل، حسن لیلی نیست چندان...
ابلهان گفتند مجنون را زجهل، حسن لیلی نیست چندان...
نام گذاری روز ملی دختران، در سال 1385 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و در زادروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) در تقویم های رسمی کشور درج گردید و این در حالی است که سازمان ملل در سال 2012 به فکر انجام این نوع حرکت فرهنگی در تقویم های میلادی افتاد.
تقویم فرهنگی و هنری: امام جعفر صادق(ع) در ذکر فریدالدین عطار نیشابوری
تقویم فرهنگی و هنری: امام جعفر صادق(ع) در ذکر فریدالدین عطار نیشابوری
تقویم فرهنگی و هنری: ورزش باستانی زورخانه ای یک تاریخ ...
تقویم فرهنگی و هنری: ورزش باستانی زورخانه ای یک تاریخ ...
هفدهم شوال روز جنگ دلاورانه مولا علی(ع) با عمروبن عبدود است که در تقویم رسمی کشور به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و آیین زورخانه‌ای در نظر گرفته شده است.
  • اخبار

همایش روز قلم و تقدیر از پژوهشگران دانشنامه تبرستان و مازندران

همایش روز قلم و تقدیر از پژوهشگران دانشنامه تبرستان و مازندران
با همت جمعی از نویسندگان و پژوهشگران مازندران و با همراهی و حمایت واحد پژوهش اداره کل ارشاد استان، شامگاه روز شنبه 15 تیر از ساعت 18 تا 20 در سالن فرهنگی هنری سلمان هراتی رونمایی و از نویسندگان آن تجلیل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران دانشنامه تبرستان و مازندران با همت جمعی از نویسندگان و پژوهشگران مازندران زیرنظر استاد جهانگیر نصری اشرفی با همراهی و حمایت واحد پژوهش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، شامگاه روز شنبه 15 تیر از ساعت 18 تا 20 در سالن فرهنگی هنری سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران رونمایی و از نویسندگان آن تجلیل خواهد شد.
این همایش به بهانه تجلیل از 10 سال مجاهدت عالمانه گروهی از پژوهشگران نام آور کشور و استان مازندران برای خلق دانشنامه تبرستان و مازندران ترتیب داده شده است که با حضور عبدالحسین آذرنگ دانشنامه نگار بزرگ ایران و برنده جایزه ترویج علم ایران، برنده کتاب سال ایران و دکتر کیانوش کیانی قائم مقام عالی دائره المعارف بزرگ اسلامی همراه می باشد.
جهانگیر نصری اشرفی پژوهشگر برجسته و شناخته شده مازندرانی که سرپرستی این پروژه بزرگ فرهنگی را بر عهده دارد اذعان داشت: دانشنامه تبرستان و مازندران با هدف ثبت، ضبط و حفظ دستاوردهای تاریخی، جغرافیایی، زیست‌محیطی، اقتصادی، فرهنگی و هنری و نیز همه میراث مادّی و معنوی تبرستان قدیم و مازندران کنونی طرّاحی شد
وی همچنین گفت: تألیف بخش میراث معنوی این اثر از سال 1380 آغاز شد و ساختار مبنایی و نظام مند آن در سال 1390، شکل گرفت. از سال 1390 با شمار زیادی از دانشوران، پژوهندگان و نویسندگان در سطوح منطقه ای، ملّی و فراملّی برای همکاری، قرارداد منعقد شد. مؤلّفان دانشنامه هم عموماً از میان استادان و نخبگان دانشگاه ها و نیز دانشوران و پژوهشگران صاحب تألیف و باسابقه برگزیده شدند.
نصری اشرفی با تاکید بر اینکه این اثر علاوه بر سرپرست، 10 قائم مقام و چندین مشاور عالی دارد که همراه با سرپرست، مسئولیت کنترل کیفی و محتوایی سرفصل های تاریخ، جغرافیا، محیط زیست، اقتصاد، زبان و ادبیات، موسیقی و موضوعات مردم شناسی را برعهده داشتند، بیان داشت: این اثر با همکاری بیش از 1200 تن از نویسندگان، پژوهشگران، گردآورندگان، ویراستاران محتوایی و ادبی، عکاسان، طراحان و صفحه‌آرایان در مرکز پژوهش های فرهنگخانه مازندران، به عنوان مهم ترین دستاورد فرهنگی مکتوب و مصوّر در تاریخ مازندران گردآوری و تدوین شده است.
این پژوهشگر افزود: در دانشنامه مذکور به هر آنچه که در زندگی مردم این منطقه به عنوان یک فرهنگ یا بخشی از آن وجود دارد اشاره شده است. تشکیل چندین کارگروه و جذب همکاری ده ها تن از گردآورندگانِ باتجربه و دانایانِ قومی و ایجاد هماهنگی میان آنان برای تصحیح و تعمیق داده های میدانی از سازوکارهای مبنایی و منحصر به فرد تألیف این دانشنامه است. کارگروه های تاریخ، اقوام، محیط‌زیست، باستان شناسی، معماری، شهرستان ها، اقتصاد، ادبیّات، زبان، موسیقی، آیین های بومی و قومی، نمایش‌ها و پاره نمایش‌ها و بسیاری دیگر از فرهنگ‌ها و موضوعاتِ مردم شناسی با استفاده از گروه دانشوران و دانشگاهیان، پژوهشگران باتجربه و صاحبان تحقیق و تألیف صورت پذیرفت. بخش قابل ‌اعتنایی از دستاوردهای پژوهشی دانشنامه شامل اساسی‌ترین محورهای حوزه میراث معنوی اعم از موضوعات و سرشناسه های اساطیری، آیینی، موسیقایی، زبان‌شناختی و ادبی است.
شایان ذکر است پژوهشگران برجسته کشوری، استانی و جمعی از مسئولین کشوری و استانی در این همایش علمی پژوهشی حضور خواهند داشت.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران
۱۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۶
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500