اخبار

همایش روز قلم و تقدیر از پژوهشگران دانشنامه تبرستان و مازندران

همایش روز قلم و تقدیر از پژوهشگران دانشنامه تبرستان و مازندران
با همت جمعی از نویسندگان و پژوهشگران مازندران و با همراهی و حمایت واحد پژوهش اداره کل ارشاد استان، شامگاه روز شنبه 15 تیر از ساعت 18 تا 20 در سالن فرهنگی هنری سلمان هراتی رونمایی و از نویسندگان آن تجلیل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران دانشنامه تبرستان و مازندران با همت جمعی از نویسندگان و پژوهشگران مازندران زیرنظر استاد جهانگیر نصری اشرفی با همراهی و حمایت واحد پژوهش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، شامگاه روز شنبه 15 تیر از ساعت 18 تا 20 در سالن فرهنگی هنری سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران رونمایی و از نویسندگان آن تجلیل خواهد شد.
این همایش به بهانه تجلیل از 10 سال مجاهدت عالمانه گروهی از پژوهشگران نام آور کشور و استان مازندران برای خلق دانشنامه تبرستان و مازندران ترتیب داده شده است که با حضور عبدالحسین آذرنگ دانشنامه نگار بزرگ ایران و برنده جایزه ترویج علم ایران، برنده کتاب سال ایران و دکتر کیانوش کیانی قائم مقام عالی دائره المعارف بزرگ اسلامی همراه می باشد.
جهانگیر نصری اشرفی پژوهشگر برجسته و شناخته شده مازندرانی که سرپرستی این پروژه بزرگ فرهنگی را بر عهده دارد اذعان داشت: دانشنامه تبرستان و مازندران با هدف ثبت، ضبط و حفظ دستاوردهای تاریخی، جغرافیایی، زیست‌محیطی، اقتصادی، فرهنگی و هنری و نیز همه میراث مادّی و معنوی تبرستان قدیم و مازندران کنونی طرّاحی شد
وی همچنین گفت: تألیف بخش میراث معنوی این اثر از سال 1380 آغاز شد و ساختار مبنایی و نظام مند آن در سال 1390، شکل گرفت. از سال 1390 با شمار زیادی از دانشوران، پژوهندگان و نویسندگان در سطوح منطقه ای، ملّی و فراملّی برای همکاری، قرارداد منعقد شد. مؤلّفان دانشنامه هم عموماً از میان استادان و نخبگان دانشگاه ها و نیز دانشوران و پژوهشگران صاحب تألیف و باسابقه برگزیده شدند.
نصری اشرفی با تاکید بر اینکه این اثر علاوه بر سرپرست، 10 قائم مقام و چندین مشاور عالی دارد که همراه با سرپرست، مسئولیت کنترل کیفی و محتوایی سرفصل های تاریخ، جغرافیا، محیط زیست، اقتصاد، زبان و ادبیات، موسیقی و موضوعات مردم شناسی را برعهده داشتند، بیان داشت: این اثر با همکاری بیش از 1200 تن از نویسندگان، پژوهشگران، گردآورندگان، ویراستاران محتوایی و ادبی، عکاسان، طراحان و صفحه‌آرایان در مرکز پژوهش های فرهنگخانه مازندران، به عنوان مهم ترین دستاورد فرهنگی مکتوب و مصوّر در تاریخ مازندران گردآوری و تدوین شده است.
این پژوهشگر افزود: در دانشنامه مذکور به هر آنچه که در زندگی مردم این منطقه به عنوان یک فرهنگ یا بخشی از آن وجود دارد اشاره شده است. تشکیل چندین کارگروه و جذب همکاری ده ها تن از گردآورندگانِ باتجربه و دانایانِ قومی و ایجاد هماهنگی میان آنان برای تصحیح و تعمیق داده های میدانی از سازوکارهای مبنایی و منحصر به فرد تألیف این دانشنامه است. کارگروه های تاریخ، اقوام، محیط‌زیست، باستان شناسی، معماری، شهرستان ها، اقتصاد، ادبیّات، زبان، موسیقی، آیین های بومی و قومی، نمایش‌ها و پاره نمایش‌ها و بسیاری دیگر از فرهنگ‌ها و موضوعاتِ مردم شناسی با استفاده از گروه دانشوران و دانشگاهیان، پژوهشگران باتجربه و صاحبان تحقیق و تألیف صورت پذیرفت. بخش قابل ‌اعتنایی از دستاوردهای پژوهشی دانشنامه شامل اساسی‌ترین محورهای حوزه میراث معنوی اعم از موضوعات و سرشناسه های اساطیری، آیینی، موسیقایی، زبان‌شناختی و ادبی است.
شایان ذکر است پژوهشگران برجسته کشوری، استانی و جمعی از مسئولین کشوری و استانی در این همایش علمی پژوهشی حضور خواهند داشت.

۱۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید