آرشیو تقویم فرهنگی

تلاقی آب و آئینه..
تلاقی آب و آئینه..
بخشی از نامه عاشقانه نیما یوشیج به همسرش به مناسبت روز ازدواج
آن امام بخشنده...
آن امام بخشنده...
محمد بن علی، به خاطر کرم و بخششی که نسبت به مردم داشت، جواد (بخشنده) خوانده می‌شد.
دوم مرداد ماه خورشیدی، آغاز سال باستانی تبری یا مازندرانی
دوم مرداد ماه خورشیدی، آغاز سال باستانی تبری یا مازندرانی
استفاده از چنین ظرفیت‌های اجتماعی بومی که با خود مجموعه‌ای از جاذبه‌های فرهنگی و اجتماعی را به همراه دارند، می‌تواند جامعه میزبان را به جامعه‌ای بانشاط‌تر از گذشته تبدیل کند.
سالروز تولد یک هنرمند مازندرانی
سالروز تولد یک هنرمند مازندرانی
داوود رشیدی حائری متولد ۲۵ تیر ۱۳۱۲ از خاندان حایری مازندرانی و دارای اصالت بابلی است.
کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده
کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده
کتاب خوانی برای بچه ها، تمرینی برای کسب مهارت های اجتماعی، تعامل و گفت وگو با دیگران و نیز تمرین و تجربه ای برای خوب گوش دادن به شمار می­ رود.
سوگند به قلم و آنچه نویسند
سوگند به قلم و آنچه نویسند
پس از انقلاب نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه به پیشنهاد انجمن قلم و تصویب شورای فرهنگ عمومی ،به عنوان ( روز قلم ) در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.
ابلهان گفتند مجنون را زجهل، حسن لیلی نیست چندان...
ابلهان گفتند مجنون را زجهل، حسن لیلی نیست چندان...
نام گذاری روز ملی دختران، در سال 1385 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و در زادروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) در تقویم های رسمی کشور درج گردید و این در حالی است که سازمان ملل در سال 2012 به فکر انجام این نوع حرکت فرهنگی در تقویم های میلادی افتاد.
تقویم فرهنگی و هنری: امام جعفر صادق(ع) در ذکر فریدالدین عطار نیشابوری
تقویم فرهنگی و هنری: امام جعفر صادق(ع) در ذکر فریدالدین عطار نیشابوری
تقویم فرهنگی و هنری: ورزش باستانی زورخانه ای یک تاریخ ...
تقویم فرهنگی و هنری: ورزش باستانی زورخانه ای یک تاریخ ...
هفدهم شوال روز جنگ دلاورانه مولا علی(ع) با عمروبن عبدود است که در تقویم رسمی کشور به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و آیین زورخانه‌ای در نظر گرفته شده است.
تقویم فرهنگی و هنری: سیری بر سلوک معلم انقلابی
تقویم فرهنگی و هنری: سیری بر سلوک معلم انقلابی
به مناسبت سالروز درگذشت دکتر شریعتی
  • اخبار

آغاز چهارمین دوره جام باشگاه های کتابخوانی در مازندران

آغاز چهارمین دوره جام باشگاه های کتابخوانی در مازندران
مدیر کل ارشاد مازندران از برگزاری چهارمین دوره جام باشگاه های کتابخوانی خبر داد و گفت: کارگاه آموزشی این برنامه روزهای دوم و سوم مردادماه از ساعت 9 صبح تا 18 برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، عباس زارع با اشاره به برگزاری موفق سه دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان در استان گفت:  سال گذشته 399 باشگاه از 14 شهرستان ویژه گروه های 12 نفره  در مقاطع سنی 7- 14 سال و گروه های 7 نفره ویژه مهدهای کودک در سومین دوره جام باشگاه کتابخوانی شرکت داشتند.

وی از برگزاری چهارمین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان در استان خبر داد و افزود: کارگاه آموزشی این برنامه فرهنگی آموزشی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه (دوم و سوم مرداد ماه) به مدت 16 ساعت با حضور اساتیدی همچون عطیه فیروزمند، رودابه کمالی و مربیان منتخب از سراسر استان از ساعت 9 صبح تا 18 عصر در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می شود.

زارع با بیان اینکه در این سال ها «جام باشگاه های کتابخوانی» با همکاری اداره  کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادارات آموزش و پرورش، اداره کل کتابخانه ها، حوزه هنری استان، اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان بهزیستی، موسسات فرهنگی هنری، کانون های مساجد و کتابفروشی ها با هدف راه اندازی و فعال نمودن باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه  این طرح برای چهارمین سال متوالی با حضور اعضای باشگاه های کتابخوانی در گروه‌های سنی پیش دبستانی (مهد کودک)  و 7-15 سال به بالا برگزار خواهد شد، خاطرنشان شد: کتاب خوانی گروهی کودکان و نوجوانان، آشنایی کودکان و نوجوانان با محیط کتابفروشی، انتخاب و خرید کتاب، مطالعه و بحث درباره کتاب، چرخش کتاب در میان همسالان، نگارش نامه به نویسنده مورد نظر خود (ارتباط با نویسنده) تهیه یک قطعه فیلم کوتاه یک دقیقه ای با موضوع کتاب، تمرین فعالیت های مستقل فرهنگی توسط مربیان، برقراری ارتباط مستقیم میان نویسندگان و نوجوانان با خوانندگان را با برگزاری این جام پیگیر هستیم.

زارع با بیان اینکه مروجان کتاب خوانی، کتابداران، مربیان کانون پرورش فکری، سازمان های غیر دولتی و موسسات برای تشکیل باشگاه های کتاب خوانی دواطلب شده اند، اضافه کرد: کارگاه های آموزشی در هر دوره از برگزاری جام باشگاه های کتابخوانی با هدف آموزش تسهیل گران و مربیان مهد کودک ها، آشنایی با روش های ترویج کتاب خوانی با معیارهای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان، خواندن جمعی، گفت و گو درباره کتاب و استفاده از شیوه کارگاهی و راه اندازی و اداره باشگاه ها برگزار می شوند.

وی با اشاره به اینکه جام چهارم در شهرستان ها در رشته های باشگاه های برگزیده، نامه ی برگزیده، فیلم برگزیده، کتاب برگزیده، تسهیل گر برگزیده و کتابفروش برگزیده برگزار خواهد شد، یادآور شد: مربیان یا تسهیل گران جام باید پس از دریافت معرفی نامه از ادارات ارشاد شهرستان ها به پایگاه اینترنتی www.bookpromotion.ir مراجعه و  اقدام به ثبت نام و عضو گیری در خصوص تشکیل گروه ها و حلقه های کتاب خوانی نمایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ادامه داد: اعضای باشگاه های متقاضی در این جام برای رقابت در کتاب خوانی بر اساس فهرست کتاب و منابع در نظر گرفته شده از سوی موسسه خانه کتاب، نسبت به خرید کتاب ها با 60 درصد تخفیف به کتابفروشی های عضو طرح اقدام نموده و با مطالعه، ارزیابی، چرخش کتاب در میان همسالان، برقراری ارتباط مستقیم با نویسنده و تهیه فیلم با موضوع معرفی کتاب، در مراحل رقابت شهرستانی و کشوری شرکت وبرترین های این کار فرهنگی در اختتامیه جشنواره انتخاب و تقدیر خواهند شد.

زارع ابراز امیدواری کرد: چهارمین جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان با توجه به ظرفیت های استان در حوزه ترویج و تبیین فرهنگ کتاب خوانی و همکاری سایر دستگاه های فرهنگی، به درستی در شهرها و روستاهای دیار علویان برگزار و شاهد اثرات مثبت اجرای این جام و فعالیت تصویرگران و مربیان کتاب خوانی، در جامعه باشیم.

 

 

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران
۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۰۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500